dělení kamer

Další možnosti dělení kamer:

 

Rozdělení kamer podle typu snímání obrazu

 
  • Černobílé kamery - černobílé kamery mají větší světelnou citlivost nežli kamery barevné, proto jsou vhodné pro snímání prostorů s horšími světelnými podmínkami.
     
  • Barevné kamery - barevný obraz je přehlednější, proto je v něm rychlejší orientace. Barevné kamery však mají nižší světelnou citlivost oproti černobílým kamerám, z toho důvodu je kvalita obrazu při nepříznivých světelných podmínkách horší.
     
  • Kamery kombinované - kombinují funkce barevného a černobílého snímání do jedné kamery. Za běžného osvětlení kamera pracuje v barevném režimu a při snížení intenzity osvětlení pod určitou mez se přepne do černobílého režimu.

 

 

Dělení kamer podle jejich konstrukčního provedení

  • Standardní kamera - kamera ve standardním provedení má většinou tělo ve tvaru krabice. Kamera neobsahuje objektiv. Ten se volí na základě charakteristiky prostředí, do kterého bude kamera instalována. Na zadní straně kamery bývají připojovací konektory pro přenos videosignálu, napájecí konektor, konfigurační spínače, popřípadě alarmové vstupy a výstupy. Kamera sama o sobě bez jakéhokoliv ošetření proti vnějším vlivům je určena do vnitřního prostředí. Při použití do venkovního prostředí je nutné použít venkovní vyhřívaný kryt určený pro tyto účely.
     
  • Kompaktní kamera - kamera tohoto typu bývá dodávána jako komplet v zatěsněném provedení s objektivem a držákem kamery. U těchto druhů kamer jsou jejich parametry neměnné a proto je při jejich výběru důležité zohlednit prostředí a způsob použití, popřípadě i možnost IR přísvitu pro použití v noci.
     
  • Dome kamera - dome kamery neboli stropní kamery jsou dodávány v kopulovitém krytu a jsou určené pro montáž na strop či stěnu. Kryty kamer jsou dodávány jak v běžném provedení, tak i v provedení se zesílenou konstrukcí odolnou proti vandalům. Kamery jsou díky svému vzhledu nenápadné a při použití krytu s kouřovým sklem nepoznáte, kam jsou namířeny, což je veliká výhoda v bezpečnostních aplikacích. Kamera v antivandal provedení je schopna odolat i útokům kamenem či kovovou tyčí.
     
  • Otočná kamera - otočné kamery, neboli PTZ kamery jsou nejvíce univerzálními kamerami v sortimentu kamerových systémů CCTV. Pomocí ovládací klávesnice či potřebného softwaru kameru můžeme otáčet až o 360 stupňů a dle typu kamery použít zoom, který může být například až 36násobný. Tyto vlastnosti umožňují uživateli sledování potřebných míst pomocí minimálního počtu kamer. Do kamery lze uložit takzvané prepozice, což v praxi znamená, že se kamera bude natáčet a sledovat přednastavené zájmové oblasti automaticky. Kamery bývají v provedeních do venkovního a vnitřního prostředí což je velice důležité zohlednit.
     
  • Bezdrátová kamera - bezdrátové kamery jsou většinou používány na místech, kde je obtížná možnost instalace kabeláže, nebo pro mobilní systémy. K přenosu bývá použita IP technologie za použití frekvence používané pro veřejné sítě wifi 2,4 GHz. Výhoda bezdrátových kamer je v nepotřebnosti kabeláže  ale je zde nebezpečí rušení signálu a též omezený dosah (doporučena je přímá viditelnost). Obraz z kamery se zabudovaným wifi přenosem bez přímé viditelnosti lze distribuovat na vzdálenost jen několika desítek metrů. Pro přenos na větší vzdálenost je nutné používat samostatné přenosové zařízení s externí anténou.
     
  • Desková kamera - deskové kamery jsou kamery malých rozměrů určené pro zabudování do různých zařízení. Díky své velikosti se používají pro skrytou montáž například je lze zabudovat do různých druhů nábytku nebo přístrojů. Nedochází tak k narušení celkového designu. Jejich využití je možné také například v průmyslu, kde kamery fungují jako kontrola výrobních procesů.
     
  • Speciální skryté kamery - jde o miniaturní kamery, které jsou již zabudovány do určitých komponent, jako jsou pohybové detektory EZS, dveřní kukátka, pera, brýle, zapalovače, klíčenky atd.

 

 

 

zpět na nabídku kamerových systémů